10 progów do pokonania dla swobody ruchu

 • Pracownia Szkolenia Kierowców PIMOT
 • Kierownik: Zbigniew Zawada
 • Telefon: 22 7777-116
 • Komórkowy: 792-283-197
 • E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • Facebook: https://www.facebook.com/oskpimot

 1. Wielkie marzenie osób z niepełnosprawnością o niezależnym przemieszczaniu się na bliskie i dalekie odległości musi mieć pokrycie w determinacji dochodzenia do celu.
 2. Konsekwentne odrzucanie niesprawdzonych przez specjalistów ocen, że w nauce jazdy jesteśmy bez szans, a na własny samochód nigdy nie będzie nas stać. Nie wolno godzić się z krzywdzącymi opiniami, że w samochodzie będziemy zagrożeniem dla siebie i innych.
 3. Szukanie kontaktu ze specjalistami, którzy posiadają prawdziwą wiedzę o indywidualnym szkoleniu na prawo jazdy osób z niepełnosprawnością i wskażą właściwe dla kandydata europejskie kody ograniczeń prawa jazdy.
 4. W przypadkach budzących wątpliwości osobiste, testowe poprowadzenie dostosowanego samochodu pod kontrolą doświadczonego instruktora, który wyda opinię o możliwości szkolenia (konieczny kontakt ze specjalistą).
 5. Okazanie opinii w formie zaświadczenia lekarzowi uprawnionemu do badań kierowców (najlepiej doświadczonemu w badaniu osób z niepełnosprawnością) oraz dopilnowanie, aby lekarz w orzeczeniu wpisał europejskie (a nie krajowe) kody ograniczeń.
 6. Poszukiwanie i znalezienie formy finansowania szkolenia na prawo jazdy (w pewnych okolicznościach bardziej opłaca się ponieść koszty szkolenia z własnych środków, aby potem skorzystać z dofinansowań na zakup samochodu - szczegóły wyjaśnią specjaliści).
 7. Odpowiedni wybór szkoły nauki jazdy, która posiada samochody optymalnie oprzyrządowane do indywidualnych niepełnosprawności, przystosowane do szkolenia i egzaminowania. Najlepsza będzie ta szkoła, która wydała pisemną opinię o możliwości szkolenia. Przy wyborze szkoły nauki jazdy należy rozważyć potrzebę zakwaterowania bez barier architektonicznych w miejscu szkolenia i egzaminowania (można uzyskać dofinansowanie).
 8. Konieczna jest wizyta w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego w miejscu stałego zameldowania w celu wygenerowania Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). Do tego potrzebne jest orzeczenie lekarskie i jedna fotografia 4,5cm x 3,5cm (lewy półprofil z odsłoniętym uchem). Osoby, które w orzeczeniu lekarskim mają wpisany kod 01.01 na zdjęciu muszą być w okularach.
 9. Z numerem PKK trzeba zapisać się na szkolenie w wybranej szkole nauki jazdy i konsekwentnie odbyć je od początku do końca, licząc się z koniecznością ewentualnego wydłużenia szkolenia w przypadku niepowodzenia egzaminacyjnego.
 10. Po pomyślnych egzaminach państwowych podjąć starania o dofinansowanie zakupu samochodu i oprzyrządowania (konieczna pomoc specjalistów).